Nigdy Mu tego nie powiedziałem!

Latem często wybieraliśmy się z tatą nad rzekę, by łapać je w krystalicznie czystej wodzie.

Raki.

Brodziliśmy wtedy z nogawkami podciągniętymi do kolan tuż przy betonowej podstawie za przepustem i podnosząc porośnięte wodorostami kamienie, chwytaliśmy gołymi rękami dorodne skorupiaki. Wyglądały jak przybysze z innej planety. Było ich tam całe mnóstwo i zwykle po niedługim czasie mieliśmy już pełne wiaderko.

Mama brzydziła się nimi i aż płakałem ze śmiechu, jak piszcząc i machając rękami, uciekała przed tatą, który gonił ją przez całe podwórze trzymając w dłoniach dwa największe okazy. Za nic w świecie nie chciała słyszeć, abyśmy przyrządzali, jak mówiła – to paskudztwo – w kuchni i kazała nam się wynosić do pomieszczenia gospodarczego. Była tam prowizoryczna kuchnia, gdzie tata zwykle smażył ryby na kolację wigilijną. Siedzieliśmy tam we dwóch i obrabialiśmy raki, z których tata potem gotował zupę. Miał się za specjalistę w tej dziedzinie i twierdził, że nikt nie potrafi przyrządzić raków tak, jak on.

Zupa, jak dla mnie, była zbyt słona i zajeżdżało od niej rzecznym mułem, ale nie chciałem robić tacie przykrości i siedząc na tarasie, zajadałem ją z udawanym smakiem. Mama stała z założonymi rękami na piersiach, przyglądając się nam podejrzliwie. A kiedy mlaskaliśmy i wzdychaliśmy z zachwytem nad każdą łyżką zupy, uśmiechała się pobłażliwie, wywracając oczami. Zapewne zastanawiała się wtedy, jak to się stało, że los pokarał ją życiem z dwoma głupolami pod jednym dachem.

Nigdy nie przyznałem się tacie, że nienawidziłem tej zupy. Później zawsze bolał mnie brzuch przez kilka dni.

Nie wiem, dlaczego przypomniałem sobie o tym akurat teraz, kiedy siedzieliśmy w klasie, a spływające po szybie strugi deszczu sprawiały, że świat za oknem wydawał się jeszcze bardziej przygnębiający. Czekaliśmy na panią I., ale spóźniała się.

I wtedy znów to poczułem – dziwne uczucie, które ostatnio nawiedzało mnie coraz częściej. Powracało jak natrętna mucha. Była to mieszanka tęsknoty, samotności, żalu i niewypowiedzianego pragnienia podzielenia się tym.  Z kimkolwiek. Jakby wszystkie ostatnie wydarzenia, których byłem świadkiem, same szukały sposobu w moim umyśle, aby zostać jeszcze raz opowiedziane.

Bezwiednie wyciągnąłem z tornistra cienki zeszyt w kratkę, który miał służyć do zapisywania uwag nauczycieli. Mój był czysty. Otworzyłem na pierwszej stronie, wziąłem do ręki długopis i spojrzałem na szachownicę drobnych krateczek przede mną.

Przymknąłem powieki i po chwili poczułem zimne, rześkie powietrze. Usłyszałem delikatny plusk wody.  I jeszcze szum trzcin. Znów byłem na tamtym cyplu. Tam, gdzie wtedy polowałem z tatą na dzikie gęsi, a w dłoniach ściskałem kurczowo dubeltówkę. Kaliber dwadzieścia. W oddali widziałem nadlatujący klucz gęsi, a w powietrzu rozchodził się wrzask spłoszonych ptaków.

Zrobiło mi się gorąco i poczułem trzepotanie serca. Nigdy wcześniej nie doświadczyłem podobnego uczucia i teraz siedząc w klasie wśród wrzeszczących i chichoczących kolegów i koleżanek poczułem, jakbym nagle zrozumiał sens życia. Wszystkie moje obawy, radości, strach oraz pozostałe uczucia, których nawet nie umiałbym nazwać, naraz nabrały głębokiego znaczenia. Chyba po raz pierwszy poczułem, że zaczynam nad nimi panować, bo odnalazłem swój cel w życiu i bezpieczne schronienie. Od teraz zawsze będę mógł skryć się we własnej, bezpiecznej twierdzy, do której nikt nie będzie miał wstępu. Zrozumiałem, że od tej chwili mogę stać się kimkolwiek zechcę, że mam władzę tworzenia i niszczenia światów i że mogę wreszcie wypowiedzieć to, co od dawna chciałem z siebie wyrzucić.

Tysiące myśli zaczęło kotłować się w mojej głowie; słyszałem kojący szum fal, jak i ryczące fale sztormu; widziałem dalekie przestrzenie, niezwykłe budowle oraz tajemnicze postaci. Niemal czułem na skórze przeraźliwe zimno Arktyki i zatykający gardło kurz burzy piaskowej na Saharze. Słyszałem tętent koni oraz donośny huk dział, grzechotanie karabinów maszynowych i rozdzierający wizg silników odrzutowych.

Po chwili wszystko ucichło, a przed moimi oczami pojawiła się piękna willa, otoczona różami i ogrodem z idealnie przystrzyżoną trawą, pośrodku którego stała altana. Przy stoliku jacyś ludzie piją szampana i śmieją się czystym, wibrującym głosem. Ktoś gra w tenisa na korcie obok. Piłeczka delikatnie wzbija obłoczek kurzu, wydając przy tym głuche „pok”… „pok”.

Spojrzałem w okno, nabrałem głęboko powietrza w płuca, pochyliłem się nad biurkiem i przystawiłem drżącą ręką końcówkę długopisu do kartki. Przez kilka sekund zbierałem myśli i w końcu napisałem: „Tego roku dzikie gęsi przyleciały późno”.

Podniecenie napełniło moje ciało ekscytującym drżeniem, jakby przepłynął po mnie silny prąd. Po chwili zapomniałem o całym świecie dookoła mnie i skupiłem uwagę na pisaniu. Kolejne zdania gładko formowały się w mojej głowie i bardzo szybko pierwsza strona w zeszycie zapełniła się moim charakterystycznym pochyłym pismem.

Czyjś cień padł na moje biurko i zobaczyłem, jak zeszyt błyskawicznie wysuwa mi się spod długopisu. Podniosłem głowę i ujrzałem nalaną sylwetkę W.

– Co tam masz? – W. zapytał, podnosząc zeszyt do góry.

Na jego twarzy malował się dobrze znany nam wszystkim lisi grymas.

– Oddawaj! – krzyknąłem, zrywając się na równe nogi. Poczułem jednocześnie wstyd i wściekłość. Nie byłem gotowy, aby dzielić się tym, co napisałem z kimkolwiek, a tym bardziej z nim. Miałem wrażenie, jakbym właśnie został nakryty na robieniu czegoś nieprzyzwoitego.

W. chwycił mnie za kołnierz, a drugą ręką trzymał mój zeszyt otwarty na pierwszej stronie. Próbowałem mu go odebrać, ale trzymał mnie na dystans w żelaznym uścisku.

– Oddaj to! – powtarzałem, szamocąc się z bezsilności.

– No… no… co my tu mamy? – powiedział W., czytając na głos pierwsze zdanie mojego opowiadania, dukając co drugie słowo: – Tego roku… yyhy.. dzikie… gę… gęsi…

Oczywiście, takie zamieszanie nie mogło pozostać niezauważone przez resztę klasy i szybko zostaliśmy otoczeni szczelnym kołem utworzonym z uczniów. W niektórych oczach kryło się pragnienie widoku krwi, ale w większości malowało się szczere współczucie.

– Oddaj zeszyt – syknąłem przez zęby, zaciskając pięści. – Bo jak nie, to…

W. puścił mnie, cofnął się o krok i otwierając usta, pochylił jednocześnie na bok głowę, jak człowiek, który jest głuchy na jedno ucho.

– Bo co? – spytał, wykrzywiając mięsiste wargi w kpiącym uśmiechu.

No właśnie, co? – pomyślałem. Wiedziałem, że nie mam z nim najmniejszych szans i teraz, jak mijał pierwszy wstyd, moja żądza mordu powoli się ulatniała. Nagle poczułem się zniechęcony i po prostu zmęczony. Rozluźniłem dłonie.

– Nic – powiedziałem, wbijając pięści w kieszenie spodni.

Ale W. nie byłby sobą, gdyby tak łatwo odpuścił. Zastosował swoją starą sztuczkę, a ja przez wrodzoną łatwowierność, dałem się złapać. Nagle zrobił niewinną minę i wciągnął w moim kierunku rękę, podając zeszyt.

– W porządku – powiedział. – Masz.

Nie chciałem, aby mój zeszyt był ani przez sekundę dłużej w obcych rękach, więc bezwiednie sięgnąłem po niego.

W. zarechotał i biorąc potężny zamach, rzucił zeszytem w drugi koniec klasy, który zafurkotał w powietrzu jak nagle spłoszony gołąb.

– No to sobie go weź – powiedział, zachodząc się od śmiechu, jakby właśnie zrobił najzabawniejszy numer na świecie.

Długo wpatrywał się we mnie wyczekującym wzrokiem, mając nadzieję, że dam się sprowokować. Spojrzałem na niego z pogardą i wzruszyłem ramionami. Usiadłem na swoim krześle, założyłem ramiona na piersi i wbiłem wzrok w okno.

Nagle całe zamieszanie, W. i klasa przestały mnie obchodzić. Nie wiem dlaczego, ale przed moimi oczami stanął obraz mamy. Niemal usłyszałem jej radosny śmiech.

– Twoja matka ma raka! – głos W. wyrwał mnie z zamyślenia.

Odwróciłem w jego kierunku głowę i wlepiłem w niego wzrok.

Stał przede mną, trzymając się pod boki i uśmiechał się szyderczo. W jego oczach kryło się bezmyślne okrucieństwo.

– Co takiego? – spytałem, czując jakby wokół mojego gardła zaciskała się pętla.

W. już wiedział, że trafił mnie w niezwykle czuły punkt.

 – Skąd to wiesz? – spytałem.

Uśmiechnął się z sadystyczną satysfakcją i zaczął mówić okrutne, bezlitosne słowa:

– Wszyscy o tym wiedzą, że jest chora na raka, i że mają uciąć jej jednego cycka!

Patrzyłem na niego, jak na zjawę i powoli zaczęły do mnie docierać jego słowa. Nigdy bym mu nie uwierzył, gdyby nie fakt, że nagle zaczynałem rozumieć dziwne zachowanie mamy wtedy, kiedy pytała mnie ze łzami, czy ma ładne piersi.  Wszystko już rozumiałem.

W klasie zapadła kompletna cisza. Popatrzyłem na otaczające mnie twarze koleżanek. Zdecydowana większość z nich stała ze spuszczonymi głowami, unikając spojrzenia. Desperacko szukałem w ich twarzach potwierdzenia, że to wszystko nieprawda i że W. zgrywa się, aby mnie jeszcze bardziej upokorzyć.

– To nieprawda – powtarzałem jednostajnie, kręcąc przecząco głową. – To nieprawda.

W. znęcał się nade mną z wprawą urodzonego sadysty.

– Twoja matka niedługo umrze – powiedział pochylając się w moim kierunku. – Lekarze mówią, że zostało jej tylko kilka miesięcy życia, bo rak jest złośliwy i ma przerzuty.

– Nieprawda – powiedziałem, czując jakby gdzieś pod sklepieniem mojej czaszki eksplodował granat.

Czasami latem przychodzi taki dzień, kiedy upał jest wprost nie do zniesienia, a z wiszącego na niebie słońca żar leje się niczym płynny ołów. Asfalt na szosie lepi się do butów, a horyzont drga jakby cały świat znalazł się pod wodą. Otępiałe od gorąca ptaki nie mają siły latać i ukryte w cieniu, oczekują nadejścia nocy. Rozpalone powietrze ma zapach benzyny i można odnieść wrażenie, że wystarczyłaby mała iskierka, aby zaczęło płonąć.

Z zachodu szybko nadciągają czarne jak noc chmury i słychać odległe, groźne pomruki zbierającej się burzy. Nagle robi się mroczno i jakoś tak strasznie, jak podczas zaćmienia słońca. Błyskawice kreślą zygzakowate linie na horyzoncie, a potężne chmury podobne do górskich szczytów gór rozświetlają świat, jakby gdzieś w ich środku znajdowała się potężna jarzeniówka.

Zrywa się wichura i słychać narastające wycie, niczym odgłos zbliżającego się pociągu. Wtedy spod chmury urywa się jasny, niepozorny obłoczek, który po chwili zmienia się potężny, biały wał toczący się nad lasem i przygniatający do ziemi drzewa. Podrywa wodę, zmieniając zwykle spokojne jezioro w rozszalałe sztormem morze.

– Biały szkwał – powiedział wtedy tata.

Teraz znów usłyszałem wściekły ryk, jakby gdzieś wewnątrz mnie zerwała się burza i poczułem w sobie jej niszczycielska siłę.

– Zostaniesz sam – powiedział W., uśmiechając się głupkowato.

W ułamku sekundy zerwałem się na nogi, wskoczyłem na biurko i odbijając się jedną nogą, wystrzeliłem do przodu jak z katapulty. Rąbnąłem W. głową w brzuch, który poleciał zadziwiająco łatwo do tyłu. Zdążył jedynie rozpaczliwie zamachać swymi łapskami w powietrzu i runął plecami do tyłu obok biurka pani I. jak ciężki, bezwładny wór kartofli.

Mój gwałtowny atak kompletnie go zaskoczył i zanim pojął, co się stało, siedziałem na nim okrakiem, okładając go pięściami po twarzy z furią słabszego czwartoklasisty. Różnicę w masie nadrabiałem szybkością zadawanych ciosów. W uszach słyszałem jednostajny wizg jak wtedy, gdy szalał tamten biały szkwał, a moje ręce były jak niszczycielski wał. Czułem rozpierającą mnie gigantyczną energię i wiedziałem, że tym razem W. nie wyjdzie z tego żywy. Chyba po raz pierwszy w życiu zapragnąłem kogoś zabić. Chciałem poczuć zapach krwi.

– Moja mama wcale nie umrze! – powtarzałem za każdym razem, gdy trafiłem go w jego tłustą twarz. – Rozumiesz!

W. chyba dostrzegł w moich oczach żądzę mordu, bo zaczął kwiczeć jak zarzynane prosię, próbując za wszelką cenę zasłonić się rękami. Jednak moje ciosy były piekielnie mocne i precyzyjne; po chwili z jego rozkwaszonego nosa sączyły się dwie strugi bordowej krwi, a pod jednym okiem szybko tworzyła się opuchlizna.

W klasie rozległ się pisk przerażenia, wystraszone koleżanki stały omdlałe z rękami zasłaniającymi usta i szeroko otwartymi oczami.

Usłyszałem, jak ktoś woła mnie po imieniu.

Zignorowałem to jednak i dalej młóciłem W. po twarzy, który leżał teraz i cicho pojękiwał, a z jego oczu spływały grube krople łez.

– Co ty wyprawiasz! – pani I. chwyciła mnie za ramiona i pociągnęła do tyłu. – Natychmiast przestań!

Jej słowa otrzeźwiły mnie i moja prawa ręka zwisła w powietrzu.

– Jak ty się zachowujesz? – powiedziała ostrym jak brzytwa głosem. – Wstawaj natychmiast!

Posłusznie spełniłem jej polecenie i wciąż zaszokowany tym, co zrobiłem, patrzyłem szeroko otwartymi oczami na moje dzieło. W. sapał ciężko, a jego twarz przypominała świeżo tłuczony kotlet schabowy.

– Zobacz swoje ręce? – pani I. powiedziała, podnosząc moją rękę na wysokość twarzy. – Widzisz, co narobiłeś?

Spojrzałem na wierzch dłoni, który cały był pokryty rozbryźniętymi kroplami krwi.

– Spójrz mi w oczy – rzekła.

Podniosłem wzrok. Jeszcze nigdy nie widziałem jej w taki stanie. Na jej twarzy malowała się wściekłość, a z oczu tryskały gniewne iskry.

– Co cię opętało? – spytała.

Spuściłem oczy. Nic nie odpowiedziałem. Sam nie wiedziałem, co się ze mną stało. Mordercza siła nagle ulotniła się i całe moje ciało drżało, jak w gorączce. Ledwie mogłem ustać na nogach. Spojrzałem na W., który z trudem podnosił głowę, wierzchem dłoni próbując zatrzymać cieknącą z nosa krew. Teraz było mi go żal i ogarnął mnie wstyd.

Pani I. położyła mi dłoń na ramieniu.

– Dlaczego to zrobiłeś? – spytała.

Wzruszyłem ramionami. Chciałem jej powtórzyć, co W. mówił o mojej mamie, ale ostatecznie tego nie zrobiłem. Chyba by tego nie zrozumiała. Zresztą, sam siebie kompletnie nie rozumiałem.

– Zawiodłam się na tobie – powiedziała patrząc mi prosto w oczy.

Spuściłem wzrok.

– Jak mogłeś? – spytała z wyrzutem.

Zrozumiałem, że bardzo ją zraniłem. W. leżał oparty plecami o biurko z wysoko uniesioną twarzą. Cały czas słychać było jak głośno wciąga krew z powrotem do nosa. Poczułem mdłości.

Ruszyłem w kierunku drzwi. Pani I. próbowała mnie powstrzymać, ale wywinąłem się jej, odtrącając wyciągniętą w moim kierunku rękę.

– Wracaj! – krzyknęła.

Zignorowałem jej wołanie.

– Wracaj natychmiast!

Wypadłem z klasy na korytarz. Zbiegłem po schodach wprost pod zacinające strugi deszczu. Wielkie, zimne krople zalewały mi twarz i w jednej chwili moje ubranie przemokło do suchej nitki. Wbiłem ręce w kieszenie i ruszyłem szosą w kierunku domu.

Byłem zły na cały świat: na W. za to, co mówił o mojej matce; na panią I., że zawiodła się na mnie; na pogodę i w końcu na samego siebie. Byłem przerażony tym, że pragnąłem zabić W.. Uświadomiłem sobie, że jestem bardzo złym człowiekiem i teraz czułem się jak przestępca uciekający z miejsca zbrodni.

Znów usłyszałem za sobą swoje imię.

Pani I. szła szybkim krokiem kilkadziesiąt kroków za mną, próbując rękami osłonić głowę przed deszczem.

– Proszę cię, poczekaj – powiedziała. W jej głosie już nie było słychać gniewu.

Zatrzymałem się i odwróciłem w jej kierunku. Dogoniła mnie szybko i stanęliśmy naprzeciwko siebie.

Pani I. położyła mi dłoń na ramieniu.

– Co się stało? – spytała z troską w głosie.

Spojrzałem na nią. Jej oczy wyrażały głęboki smutek, jaki nieraz widziałem u mamy, kiedy się czymś bardzo martwiła. Deszcz zmoczył jej włosy, które opadały na twarz prostymi kosmykami.

– Dlaczego pobiłeś W.? – spytała.

Wzruszyłem ramionami.

– O co wam poszło?

Znowu wzruszyłem ramionami.

– Chyba należą mi się słowa wyjaśnienia, nie sądzisz?

Spuściłem głowę i wbiłem wzrok w asfalt. Właśnie obok nas przetoczyła się potężna tatra z naczepą, ciągnąc za sobą tumany poderwanej spod kół wody.

Długo patrzyłem w oczy pani I. i w końcu spytałem:

– Moja mama nie umrze, prawda?

Pani I. natychmiast potrząsnęła przecząco głową.

Ale jej spojrzenie uciekło gdzieś w bok.

– Tak ci powiedział? – spytała.

Pokiwałem głową.

– I dlatego się pobiliście?

Przytaknąłem.

Pani I. naraz objęła mnie ramieniem i przyciągnęła do siebie. Przytuliłem głowę do jej kompletnie przemokniętej bluzki, czując na policzku ciepło skóry, która pachniała tym tajemniczym, intensywnym aromatem. Miałem wrażenie, jakby naraz opuściły mnie wszelkie siły i z trudem mogłem ustać na nogach.

Zacząłem płakać, z początku nieśmiało i cicho, aż w końcu coś we mnie pękło i szlochałem na ramieniu pani I. długimi i głośnymi spazmami.

Jednak nie był to wcale ten rodzaj płaczu, który przynosi ulgę.

– Proszę powiedzieć, że to nie jest prawda – błagałem.

Pani I. nic nie odpowiadała. Gładziła mnie z tyłu głowy, powtarzając cicho:

– Ciii… już dobrze… już dobrze… Ciii… Ciii…

 • http://augiopolemusik.blox.pl popmusikaaugust

  Fajnie napisane. Raków nigdy nie jadłem. A W. należało rozwalić na łbie doniczkę 😉

  • https://czarnaskrzynkablog.wordpress.com/ Czarna Skrzynka

   … doniczki akurat nie było pod ręką! 🙁

 • http://rademachera.simplesite.com rademachera

  Musisz? Naprawdę musisz?!
  A chciałam zakończyć ten deszczowy dzień śmiechem…
  Dlaczego wciąż tu zaglądam?!

  • https://czarnaskrzynkablog.wordpress.com/ Czarna Skrzynka

   … chyba muszę!

 • http://mojadzieciolandia.wordpress.com mojadzieciolandia

  Wow długie i sporo czytania, ale przeczytałam jednym tchem. Miło się czyta

  • https://czarnaskrzynkablog.wordpress.com/ Czarna Skrzynka

   Miło się czyta takie komentarze! 🙂

 • http://infoboom.pl Sylwia

  Zmusza do myślenia. To na pewno. Ciekawy tekst.

 • https://www.facebook.com/app_scoped_user_id/100002579578131/ Justyna Gul

  Wciągnęłam się….

  • https://czarnaskrzynkablog.wordpress.com/ Czarna Skrzynka

   lubię to robić!…wciagać 😉

 • http://Www.odpoczywalnia.blogspot.com Paulina – Odpoczywalnia

  Piękne to wspomnienie z tatą, czytałam z bezwiednym uśmiechem, a później ten usmiech zamarł na ustach…

  • https://czarnaskrzynkablog.wordpress.com/ Czarna Skrzynka

   … te wspomnienia są teraz bezcenne!

 • https://www.madameblania.pl Madame Blania

  Długi tekst, a pochłonął mnie niesamowicie. Fantastycznie napisane ♥

  • https://czarnaskrzynkablog.wordpress.com/ Czarna Skrzynka

   Dziękuję!… za to “pochłonięcie” się 🙂

 • http://zyciejakwyprawa.wordpress.com zyciejakwyprawa

  świetny tekst!! miałam iść najpierw po kubek herbaty, jak zobaczyłam jaki długi tekst ale nie mogłam się oderwać.. naprawdę dobra robota!

  • https://czarnaskrzynkablog.wordpress.com/ Czarna Skrzynka

   Dziękuję! Swoją drogą dobrze wiedzieć, że to, co się napisało, jest lepsze niż… kubek herbaty! 😉

 • http://www.sukcesrodzisiezserca.pl Izabela

  Ostatnio odwiedzałam Cię tylko na fanpage’u 🙂 Ktoś napisał u Ciebie komentarz, że fajnie czyta się Twoje wpisy, że są pełne lekkości i naprawdę dobre.

  Teraz to rozumiem 🙂

  • https://czarnaskrzynka.blog Czarna Skrzynka

   🙂 Dziękuję!

 • http://www.marzeniawcele.pl Patrycja

  Piszesz naprawdę ciekawie. Podoba mi się Twój styl opowiadania 🙂

  • https://czarnaskrzynkablog.wordpress.com/ Czarna Skrzynka

   A mnie się podoba, że tu wpadłaś! 🙂

 • http://www.martajankowska.com.pl Marta

  ciekawe opowiadanie, fajnie się czyta 🙂

 • http://posluszna.wordpress.com justyna

  Fajny tekst i w ogóle fajny blog. Dzisiaj odkryłam, ale na pewno wrócę:)

  • https://czarnaskrzynkablog.wordpress.com/ Czarna Skrzynka

   🙂 Jesteś tu zawsze mile widziana!

 • http://anetawojtiuk.pl Aneta Wojtiuk

  Wzruszające opowiadanie. Czasem trudno pogodzić się z nieuchronnym odejściem bliskich. Nigdy nie jesteśmy na to gotowi.

 • http://www.urodawgblondynki.blogspot.com Emi

  Smutna historia, ale w obecnych czasach niestety bardzo prawdziwa. Masz bardzo “lekkie pióro” mimo ciężkiego tematu.

  • https://czarnaskrzynkablog.wordpress.com/ Czarna Skrzynka

   Dziękuję! Zapraszam do przeczytania pozostałych wpisów 🙂